Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret952290

Ordulu Ünlüler

ORDULU ÜNLÜLER

ÜNLÜLERİMİZ    31.05.2009

   

KADİR İNANIR 

1949 yılının Ağustos sonu ve Eylül ayının ortalarında bir günde (Nüfus kağıdındaki doğum tarihi 15 Nisan 1949) çok kalabalık bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Fatsa’da, liseyi İstanbul’da Haydarpaşa Lisesinde yatılı okudu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon bölümünü bitirdi. 1969 yılında bir yarışmada birinci olarak sinema hayatına başladı. Bir yıl yardımcı rollerde deneyim kazandıktan sonra hep başrollerde oynadı. 182 tane sinema filmi ve 7 tane televizyon dizisinde rol aldı. Sinema dışındaki ilgi alanları sosyoloji, ekonomi ve siyasettir. 
   Özel hobisi ise kurbağa (göden) koleksiyonu yapmaktır.
 

 

KAMİL SÖNMEZ

Kamil Sönmez, (d. 1947, Perşembe-Ordu). Özellikle Karadeniz müziğinden türküler seslendiren Türk halk müziği sanatçısı, sinema ve tiyatro oyuncusu.
İlköğretimini Giresun'da tamamladıktan sonra, Ankara Devlet Konservatuarı Opera-Şan bölümüne girdi. 1967-1969 yılları arasında askerlik görevini yaptı. Askerlik sonrası Avni Dilligil Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro oyunculuğuna başladı. Sırasıyla Ankara Sahnesi ve Ankara Kardeş Oyuncular Tiyatrosu'nda çalışmalarını sürdürdü.

 

ÜMİT TOKCAN

 Batum'dan göçen Kafkas kökenli bir ailenin oğlu olarak Ordu'da dünyaya geldi, ilkokul ve ortaokul eğitimini Ordu'da Iise eğitimini İstanbul'da Haydarpaşa Lisesi'nde tamamladı. Orta öğrenim yıllarında Ordu Musiki Cemiyeti'nde ilk müzik çalışmalarına başladı Lise yıllarında devam ettiği Türk Musikisi Cemiyeti'nde, Neriman Tüfekçi ve Nida Tüfekçi gibi sanatçıların öğrencisi oldu.

  

AYDIN BEYOĞLU

1973 yılı Aralık ayının ilk haftasında, Ordu’nun Korgan İlçesi Durali Köyü’nde   dünyaya geldi. Beş kardeşin en küçüğü olan BEYOĞLU, babasının maden işçisi  olması nedeniyle çocuklarından uzak gurbet hayatı yaşadığı için daha çok annesinin yönlendirmesiyle bir çocukluk yaşadı.Çamurdan yaptığı oyuncaktan arabalarla yamaçlarda hep diz çökerek oynayan, o yüzden pantolonlarının dizleri hep yamalı idi. 
Altı yaşında ilkokula başladı. .Elazığlı olan öğretmeni Aysel DOĞAN, onu üçüncü sınıfta keşfetti. Bir müzik dersinde sırayla türkü okunması gerekiyordu sıra Aydın BEYOĞLU’na geldiğinde, yüzünü öne eğerek ‘’ Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme’’türküsünü okuduğunda, sınıfta bir sessizlik oldu ve öğretmeni ağlıyordu.

 

SEYFETTİN TOMAKİN

1981’de çıkardığı "Müdür Bey’in Yeşil Kürkü" adlı albümünden sonra sessizliğe bürünen Seyfettin Tomakin, sonunda "Şalvar" adlı çalışmasıyla müzik piyasasına döndü. 14 eserin yer aldığı albümde ağırlıklı olarak Karadeniz türküleri bulunuyor. "Şalvar"da, albüme adını veren türkünün yanı sıra Afyon yöresine ait "Cevizin Yaprağı Dal Arasında", Malatya yöresine ait "Kara Tren Gelmez mi Ola" Ordu yöresine ait söz ve müziği anonim olan "Yeni Yolun Bükmesi", "Yayladan mı Geliyon", "Müdür Bey’in Yeşil Kürkü", Ankara yöresinden "Aman Mor Koyun" türküleri de yorumlanmış.

 

[Mustafa+Altıoklar.jpg]

MUSTAFA ALTIOKLAR

1958 yılında Ordu' da doğmuştur. Türk film yönetmeni ve yapımcısı. Aslen Cerrahpaşa Tıp F. mezunudur. Uzmanlık alanı fizyoterapidir.Filmleri :Emret Komutanım: Şah mat (2007)Beyza'nin Kadınları (2006)Banyo (2005)#3. tür (2004) TV DizisiÇınaraltı (2004) (mini) TV DizisiLise Defteri (2003) TV DizisiO Şimdi Asker (2003)Asansör (1999)Ağır Roman (1997)Öldürme üzerine küçük bir film (1997)İstanbul Kanatlarımın Altında (1996)Denize Hançer Düştü (1992)Lapsus (1988)Ayak Sesleri (1988)O Şimdi Asker(2005)

GAYE AKSU

1985 Trabzon’da dünyaya gelmiştir, Aslen Ordu’lu olan sanatçı, babasınındenizci olması nedeniyle 4 yaşında İstanbul’a taşınmış. Müziğe, Fikret Erkaya Klasik Türk Müziği eğitim derneğinde adım atan Gaye Aksu, bu okulda, nota, solfej, usul, nazariyet eğitiminin yanısıra, klasik kemençede de kendini yetiştirmiştir. Solistliğin yanında profesyonel olarak kemençe çalabilen Gaye Aksu, küçük yaşlarda müzik piyasasına, Yaralı Kuş ve Selam sana albümleri ile adım attı. Müzik eğitime de devam eden sanatçı, birikiminin ardından son olarak İlk Adım adlı albümü ile sevenlerinin karşısına çıktı. Amacının, işini en iyi şekilde yapmak olduğunu belirten Gaye Aksu, Müzeyyen Senar tarafından yorumlanırken, “kendi küçüklüğümü görüyorum” denilmiştir.

soner arıca resimleri

SONER ARICA

5 Şubat 1966 yılında Ordu´nun Fatsa ilçesinde doğdu. Yedi kişilik geniş bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Fatsa´da bitirdikten sonra İstanbul´a yerleşti.İstanbul Şişli Koleji´nden mezun oldu ve eğitimini Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü´nde sürdürdü. Mezun olduktan sonra yine aynı üniversitede iktisat politikası üzerine yüksek lisans yaptı.Müziğe olan ilgisi üniversite yıllarında başladı. Timur Selçuk ve Belkıs Aran´dan özel müzik dersleri aldı.Müzik çalışmalarının yanı sıra uzun yıllar boyunca mankenlik ve fotomodellik yaptı.

Model ve Aktör. Nüfusu Ordu Fatsa'ya kayıtlı.
Erken yaşlarından beri modellik her daim rüyası olmuş ve model olmak istemiştir.1998 yılında Neşe Erberk ajansına bağlı olarak modellik yaparken katıldığı yarışmalarda "Gelecek Vaad Eden" ve "Türkiye Prensi" ünvanlarını aldırmıştır. 1 Mayıs günü askerliğini tamamlayıp teskeresini aldıktan kısa bir süre sonra gelen teklifle "Best Model of Turkey" yarışmasına katıldı. 2001 yılında "Best Model of Turkey" yarışmasında Türkiye'nin en iyi mankeni seçildi, ve yine aynı yıl yapılan "Best Model of the World 2001" yarışmasında yine birinci oldu. Mehmet Akif Alakurt, daha önce hayal kurduğu ve başardığı modellikte olduğu gibi, başarılı bir aktör olmak istemektedir. Oyunculuğa Kadir İnanır ile Kanal D ekranlarında yayınlanan Kırık Ayna dizisi ile başladı. Bu dizide Ali Kırman karakterini canlandırdı.  LACOSTE firması ile Türkiye'den çalışan ilk model olmuştur.

RECEP KARA -Başpehlivan

1982 tarihinde Ünye de doğdu. İlk,orta ve Liseyi Samsunda bitirdi. 11 yaşında Samsunda Hikmet KESEN ‘in himayelerinde başladı. 16 yaşında Ankara TEDAŞ spor kulübünde minder güreşine başladı. Üniversite eğitimini KONYA Selçuk Üniversitesi BESYO da tamamladı. Evli ve bir çocuk babası.

2002  Yılı Gençler Avrupa Şampiyonu

2003-2004-2005 Yılları Büyükler Türkiye Şampiyonu

2004 Yılı Tarihi Kırkpınar Baş Pehlivanı

2006 Yılı Kırkpınar Baş Pehlivan İkincisi

2006 Yılı Büyükler Dünya Şampiyonası Beşincisi

2007 Yılı Tarihi Kırkpınar Baş Pehlivan Birincisi

2008 Yılı Büyükler Türkiye Şampiyonu

2008 Yılı Tarihi Kırkpınar Baş Pehlivan Birincisiyi